Husaria pozniej

Husaria pozniej

Czasy husarii to wiek XVI – XVIII, lecz również później często wzorowano się na husarii, czy była obecna ona w filmie.

Formację podobną do husarzy polskich chcieli mieć Rosjanie. W latach 50. XVII wieku utworzyli oni formację, którą wzorowali na polskiej huari. Nie odniosła ona jednak takich sukcesów, jak Polacy.

Husaria pozniej

W Polsce w czasie II wojny światowej niektóre z dywizjonach, czy batalionów zawierały w swoich znakach elementy zaczerpnięte z husarii takie jak skrzydła, czy tym podobne.najlepsze ubezpieczenie samochodu Również niektóre z jednostek, czy oddziałów Wojska Polskiego swoją nazwę nawiązują do husarii.

Husaria pozniej

Istnieje kilka historycznych grup rekonstrukcyjnych w naszym kraju, które odtwarzają tradycję husarskie. Do najbardziej znanej należy Chorągwie Husarska przy zamku w Gniewie oraz Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej w Krakowie.

Tematykę husarii, jej motyw wykorzystuje się w sztuce. Wiele prac zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów poświęconych jest husarii. W 1936 roku zostały wprowadzone dla żołnierzy lotnictwa nowy element na czapce, który symbolizował zwycięstwo polskiej husarii spod Kircholmu i Wiednia. Skrzydła husarskie są też jednym z elementów pomnika Wołyńskiej Brygady Kawalerii http://xmlogos.com/produkt/reklama-w-serwisie/, która upamiętnia bitwę pod Mokrą. Inne pomniki również mają elementy zawzięta z husarii np. pomnik Edmunda Majkowskiego na Cytadeli w Warszawie. Husaria pojawia się także w filmach np.: Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i mieczem.

Artykuł napisany przez: