Wyposazenie

Wyposazenie

Wyposażenie husarii jest bardzo nietypowe, charakterystyczne, osobliwe. Pewne elementy w szczególności ich wyróżniają. Jednym z nich są pióra. Bardzo często mówi się, że były to pióra orle, lecz to jest błąd. Najczęściej piór te są sokole, jastrzębie, krucze, a nawet gęsie. Działo się tak, ponieważ były one o wiele tańsze niż pióra orle.http:/www.bratbud.szczecin.pl Pióra noszono na czapkach, szyszakach, drzewcach kopii, tarczach, przy nogach końskich i oczywiście na skrzydłach.

Innym bardzo charakterystycznym wyposażeniem husarii są skrzydła. Każdy z husarzy miał dwa skrzydła przymocowane do naplecznika zbroi, chociaż częściej były przyczepione do siodła. Husarz kojarzy się ze skrzydłami, chociaż na co dzień nie używano ich, częściej na popisach lub paradach.

Zastanawiające jest użycie skrzydeł. Otóż były one używane najczęściej jako element psychologiczny walki. Skrzydła, pióra mogły straszyć konie nieprzyjaciela. Trzeba pamiętać, że odstraszały nie szumem, otóż tam i tak było głośno, co samym wyglądem. Skrzydła służyły również do dodatkowej ochronny jeźdźca na koniu przed cięciami szablą od tyłu i przed zarzuceniem arkanu na tułów i szyję.

Oprócz skrzydeł jedną z ozdób husarzy były skóry dzikich zwierząt. Husarzy nosili skóry zwierząt jako okrycie wierzchnie. Najczęściej były to skóry l http://nts-energy.pl/powietrzne-pompy-ciepla-panasonic.htmlamparcie lub tygrysie, natomiast pocztowi nosili skóry wilcze lub niedźwiedzie, aby się wyróżniać.

Artykuł napisany przez: